joomla templates top joomla templates template joomla

Topprestationer av damerna på 10mila!

den .

Det fanns en del förhoppningar på klubbens starka damlag inför 10mila i Glimåkra. - Och som de sprang! Laget med Emma Bergman, Nicole Ljungdahl, Lena Eliasson-Lööf, Elin Carlsson och Ursula Kadan låg på topp 10 genom hela stafetten och till slut blev den en grym sjundeplats!

Klubbens bästa placering sedan 1982 när Pan-damerna blev 4:a.

Klubbens herrar inledde starkt, men på Långa Natten stukade Chris Smithard foten och vid växling ut på femtesträckan var herrlaget 20 minuter efter täten. Herranrna gjorde därefter stabila lopp och placeringar plockades sträcka efter sträcka. Som till slut blev 22:a-plats (placeringen sämre än fjolårets i Nynäshamn).

Damerna i andralaget och tredjelaget sprang också riktigt bra, med slutplaceringarna 64 och 111, bland totalt 340 startande lag. 

Herrarnas andra- och tredjelag blev 69:a och 193:a, bland de 320 startande lagen. 

Damlagen 10mila 2019

Klubbens tre damlag vid 10mila 2019 i Glimåkra

 För utförligare rapport hänvisar vi till måndagens Kristianstadsbladet och Norra Skåne.

 

 

Kontakt

Fäladsgatan 6
291 59 Kristianstad
epost: kansli(at)pan-kristianstad.nu