joomla templates top joomla templates template joomla

Damerna 5:a och herrarna 6:a på Stafett-SM!

den .

Både damlaget och herrlaget gjorde fantastiska prestationer när SM-helgerna i Småland avslutades med stafetterna. Damlaget slutade 5:a, bara 29 sekunder från silvret och herrlaget skar mållinjen som sjätte lag! Sett ur ett historiskt perspektiv på seniornivå så innebär faktiskt damlagets femteplacering klubbens bästa placering på damsidan sedan SM-guldet 1995! På herrsidan är gårdagens sjätteplats den bästa placeringen sedan 2003 när herrlaget också blev sexa.
Tjejtrion Emma Bergman, Elin Carlsson och Lena Eliasson-Lööf höll en jämn och hög nivå genom hela stafetten. Deras stabila insatser med sträckplaceringarna 4, 10 och 2 räckte alltså till en slutlig femteplats, bara en halv minut från silvret. GMOK tog hem segern, där lördagens guldvinnare Lina Strand avgjorde på sistasträckan.

H21-laget med Rasmus Svantesson, Ola Martner och Gernot Ymsén svarade också för jämna och starka lopp tävlingen igenom. Rasmus växlade som 23:a, men viktigast var att han inte var långt efter de andra topplagen. Ola plockade 18 placeringar och klättrade från 23:e till femteplats på andrasträckan! Gernot gjorde även han ett starkt lopp.  Malung Skogsmårdarnas William Lind passerade dock på sista sträckan, samtidigt som Gernot vann kampen mot Södertäljes Jonas Leandersson. Stora Tuna försvarade guldet från 2017, där Emil Svensk avgjorde på slutsträckan.

Övriga tre lag gjorde också bra ifrån sig på söndagens stafett:
D21-laget med Jannie Hagård, Vilma Svantesson och Anna Lööf kom 32:a. Trion Simon Wikström, Simon Svensson och Oscar Modig kom 38:a i H21. Juniortjejerna Sofie Josefsson, Elise Josefsson och Olivia Nilsson nådde 18:e-platsen i D20-klassen.

SM stafett 2018 H21ochD21 700x466

Främre raden fr. vänster: Emma Bergman, Elin Carlsson och Lena Eliasson-Lööf.
Bakre raden fr. vänster: Rasmus Svantesson, Ola Martner och Gernot Ymsén Kerschbaumer


SM guld 1995

För 23 år sedan vann Anna Bergman (numera Envall), Anette Granstedt och Pia Olsson SM-guld i D21-klassen.
Gårdagens femteplats är klubbens bästa SM-placering sedan dess i D21-stafetten!

Kontakt

Fäladsgatan 6
291 59 Kristianstad
epost: kansli(at)pan-kristianstad.nu